Gabinet psychoterapii

Świadomym rodzicem być… – 1

„Świadomym rodzicem być…”

Dzisiejszy artykuł rozpoczyna cykl przeznaczony dla rodziców, którzy potrzebują pomocy w poznaniu swojej roli jako rodzica, a także zrozumieniu zachowania swojego dziecka i znalezieniu sposobu na nawiązanie takiej relacji z dzieckiem, aby była ona bezpieczna i satysfakcjonująca dla obu stron. Jest on również dla wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności wychowawcze, chcą świadomie kształtować rozwój swoich dzieci. Artykuły, które będą się pojawiać w tym cyklu poświęcone będą najważniejszym aspektom związanym z procesem wychowywania oraz omówią najczęściej spotykane błędy popełniane przez rodziców. Poruszona zostanie kwestia stawiania granic i wymagań dziecku, ale także szanowania granic intymności dziecka. Spora część poświęcona zostanie na tematowi emocji i uczuć, które najczęściej stają się źródłem późniejszych problemów. Przyjrzymy się metodom wychowawczym, takim jak nagradzanie, karanie, rozwiązywanie konfliktów itp. Poruszymy również takie tematy jak trudne rozmowy z dzieckiem, rozwój płciowy czy nauka samodzielności. W cyklu tym postaram się omówić te aspekty, które budzą najczęściej trudności rodziców. Skorzystam ze swojej wiedzy i doświadczenia zdobytego w pracy zarówno z dziećmi jak i z ich rodzicami.
Zanim jednak przejdziemy do omawiania poszczególnych tematów chcę zwrócić Twoją uwagę Czytelniku na podstawową sprawę – bycie z dzieckiem. Aby budować więź z dzieckiem, tworzyć z nim relację konieczne jest bycie, czyli odłożenie na bok swoich ważnych spraw choć na godzinę dziennie i poświęcenie tego czasu tylko dziecku. Bo nie jest byciem z dzieckiem wymienienie dwóch zdań mijając się w korytarzu, ani też rozmowa podczas gotowania obiadu, czy prasowania. Bo nie jest byciem wreszcie wydawanie poleceń. To czego Twoje dziecko potrzebuje przede wszystkim to Twojej aktywnej obecności – abyś słuchał, mówił i patrzył. To dla Twojego dziecka największa nagroda i jego podstawowa potrzeba. Twoja obecność.
W kolejnym artykule przeczytasz o wprowadzaniu zasad i granicach, jakie należy stawiać dziecku.
“Dzieci nie myślą ani o tym, co było, ani o tym, co będzie, ale cieszą się chwilą obecną, jak mało kto potrafi.” de la Bruyere Jean 

 

Opublikowane: http://blizejprzedszkola.pl/blizej_dziecka-467,swiadomym-rodzicem-byc

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top